Рокетас де Мар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рокетас де Мар
Знаме на Рокетас де Мар
Знаме
Координати: 36°46′ СГШ 2°36′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 60 км2
Надм. вис. 10 м
Население (2005)
 • Вкупно 65.886
 • Густина 1.098,1/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место www.aytoroquetas.org

Рокетас де Мар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Рокетас де Мар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

42,333

44,370 47,570 50,954 53,815 58,519 65,886

Source: INE (Spain)