Тијола (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тијола
Знаме на Тијола
Знаме
Координати: 37°20′ СГШ 2°26′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 70 км2
Надм. вис. 693 м
Население (2005)
 • Вкупно 3.820
 • Густина 54,6/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Тијола е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Тијола (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,796

3,757 3,787 3,814 3,798 3,755 3,820

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Tíjola - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Tíjola - Diputación Provincial de Almería


Шаблон:Andalusia-geo-stub