Санта Крус де Марчена

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Санта Круз де Марчена)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санта Крус де Марчена
Знаме на Санта Крус де Марчена
Знаме
Координати: 37°01′ СГШ 2°36′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 20 km2 (7,7 sq mi)
Надм. вис. 325 m (1.073 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 237
 • Густина 11,9/km2 (30,7/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Санта Крус де Марчена е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Санта Крус де Марчена помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

215

208 209 200 204 204 237

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]