Прејди на содржината

Тихола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тихола
Поглед кон Тихола
Поглед кон Тихола
Знаме на Тихола
Координати: 37°20′N 2°26′W / 37.333° СГШ; 2.433° ЗГД / 37.333; -2.433
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна70 км2 (27,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000693000000693 м
Население (2018)
 • Вкупно3,569[1]
 • Густина54,6/км2 (141,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тихола — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Тихола помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,796

3,757 3,787 3,814 3,798 3,755 3,820

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Andalusia-geo-stub