Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отповикани уредувањата на Василко (разговор), враќајќи на последната преработка на 79.100.26.101
(Избришани беа неоснованите националистички интерпретации и беше направена поправка на граматички грешки.)
Ознака: Отповикано
с (Отповикани уредувањата на Василко (разговор), враќајќи на последната преработка на 79.100.26.101)
Ознака: Отповикување
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум Охридски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]) - [[Среден век|средновековен]] словенски научник, [[писател]], учител, и еден од основоположниците на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и [[Македонска книжевност|македонската писменост]] и просвета. Денес неговите мошти се изложени во манастиротпо него наречениот манастир [[Манастир Свети Наум|„Св. Наум“]].
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]
 
{{DEFAULTSORT:Наум, Охридски}}
[[Категорија:Свети Наум Охридски| ]]
[[Категорија:БугарскиМакедонски светциписатели]]
[[Категорија:Македонски светци]]
[[Категорија:Основоположници на словенската писменост]]
[[Категорија:Основоположници на македонската писменост]]
[[Категорија:Светци од средновековен Охрид]]
[[Категорија:Преславска книжевна школа]]

Прегледник