Канторија (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канторија
Координати: 37°21′ СГШ 2°11′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Педро Марија Ламас Гарсија
Површина
 • Вкупна 79 км2
Надм. вис. 382 м
Население (2005)
 • Вкупно 3.565
 • Густина 45,1/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Канторија е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Канторија (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,206

3,147 3,147 3,223 3,230 3,382 3,565

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Cantoria - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Cantoria - Diputación Provincial de Almería
  • (англиски) Cantoria Information - General Information about Cantoria