Гадор (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гадор
Знаме на Гадор
Знаме
LocationGádor.png
Координати: 36°57′ СГШ 2°29′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 88 км2
Надм. вис. 173 м
Население (2005)
 • Вкупно 2.933
 • Густина 33,3/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Финес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Гадор (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,574

2,593 2,649 2,676 2,717 2,874 2,933

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Gádor - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Gádor - Diputación Provincial de Almería