Викар (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Викар
Знаме на Викар
Знаме
Координати: 36°50′ СГШ 2°38′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 64 км2
Надм. вис. 288 м
Население (2006)
 • Вкупно 20.220
 • Густина 315,9/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Викар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Викар (Алмерија) помеѓу 2000 и 2006

2000

2001 2002 2003 2004 2005 2006

15,940

16,523 16,464 16,747 16,935 19,830 20,220

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Vícar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Vícar - Diputación Provincial de Almería