NGC 4579

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 4579
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 37 m 43,7 s
Деклинација +11° 49' 6""
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6' x 4,8'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 15 април 1779
Алтернативни ознаки M 58, UGC 7796, MCG 2-32-160, IRAS 12351+1205, CGCG 70-197, VCC 1727

NGC 4579 е спирална галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4579 се споменува и како M 58, UGC 7796, MCG 2-32-160, IRAS 12351+1205, CGCG 70-197, VCC 1727.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 15 април 1779 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3,3 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4579 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 4579 има привидни димензии од 6' х 4,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 37 m 43,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 49' 6"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 4579 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42168. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 878. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]