NGC 4815

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4815

{{{опис}}}

Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 57 м 58,3 с
Деклинација -64° 57' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
8,6
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 13 март 1834
Други ознаки OCL 893, ESO 96-SC1

NGC 4815расеано ѕвездено јато во соѕвездието Мува, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4815 се споменува и како OCL 893, ESO 96-SC1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 март 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4815 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,6 m.[2] NGC 4815 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 57 м 58,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 57' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4815 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 451; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8997. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]