Месје 60

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 4649)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 60


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 43 m 39,8 s
Деклинација +11° 33' 11""
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 7,6' x 6,2'
Историја
Откривач Јохан Готфрид Келер
Откриена 11 април 1779
Други ознаки M 60, UGC 7898, MCG 2-33-2, CGCG 71-16, VV 206, Arp 116, VCC 1978, KCPG 353B

NGC 4649 е елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4649 се споменува и како M 60, UGC 7898, MCG 2-33-2, CGCG 71-16, VV 206, Arp 116, VCC 1978, KCPG 353B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1779 година од страна на Јохан Готфрид Келер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4649 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 4649 има привидни димензии од 7,6' х 6,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 43 m 39,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 33' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4649 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42831. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 878. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 41.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]