NGC 4625

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4625


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 41 m 52,5 s
Деклинација +41° 16' 25""
Положбен агол 132°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm/P
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 април 1787
Други ознаки IC 3675, UGC 7861, MCG 7-26-38, IRAS 12395+4132, KCPG 349B, KUG 1239+415, Arp 23, CGCG 216-18

NGC 4625 е спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4625 се споменува и како IC 3675, UGC 7861, MCG 7-26-38, IRAS 12395+4132, KCPG 349B, KUG 1239+415, Arp 23, CGCG 216-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 април 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4625 е од видот SBm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] NGC 4625 има привидни димензии од 1,6' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 41 m 52,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 16' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 132°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4625 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42607. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 75; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3023. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 115.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]