NGC 4624

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4624
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 45 м 6,1 с
Деклинација +3° 3' 19""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
10,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 3,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 април 1828
Други ознаки NGC 4664, NGC 4665, UGC 7924, MCG 1-33-5, CGCG 43-18

NGC 4624спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4624 се споменува и како NGC 4664, NGC 4665, UGC 7924, MCG 1-33-5, CGCG 43-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 април 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4624 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4624 има привидни димензии од 3,5' х 3,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 45 м 6,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 3' 19"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4624 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42970. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 293. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 104.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]