NGC 4709

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4709
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 3,9 с
Деклинација -41° 22' 57""
Положбен агол 112°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 2'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 7 мај 1826
Други ознаки ESO 323-3, MCG -7-26-56, AM 1247-410, DRCG 56-28, DCL 282

NGC 4709елиптична галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4709 се споменува и како ESO 323-3, MCG -7-26-56, AM 1247-410, DRCG 56-28, DCL 282.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4709 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4709 има привидни димензии од 2,3' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 3,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 22' 57"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 112°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4709 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43423. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 402; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7780. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]