NGC 4743

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 4743


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 52 m 15,6 s
Деклинација -41° 23' 24""
Положбен агол 176°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јуни 1834
Други ознаки ESO 323-21, MCG -7-27-5, DRCG 56-25, DCL 331

NGC 4743 е леќеста галаксија во соѕвездието Кентаур, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4743 се споменува и како ESO 323-21, MCG -7-27-5, DRCG 56-25, DCL 331.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 8 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4743 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4743 има привидни димензии од 1,4' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 52 m 15,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 23' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 176°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 4743 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43653. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 402; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7780. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]