Црно Око (галаксија)

From Википедија
(Redirected from NGC 4826)
Jump to navigation Jump to search
Црно Око (галаксија)
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 56 м 43,8 с
Деклинација +21° 40' 59""
Положбен агол 115°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
8,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 5,4'
Историја
Откривач Едвард Пигот
Откриена 23 март 1779
Други ознаки M 64, UGC 8062, MCG 4-31-1, CGCG 130-1, KARA 559, IRAS 12542+2157, Black Eye galaxy

Црно Око (Месје 64, M64, NGC 4826) — спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Црно Око и NGC 4826, се споменува и како Зло Око, Месје 64, M 64, UGC 8062, MCG 4-31-1, CGCG 130-1, KARA 559, IRAS 12542+2157, Black Eye galaxy.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 23 март 1779 година од страна на Едвард Пигот, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од см.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Црно Око е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] Црно Око има привидни димензии од 10' х 5,4'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 56 м 43,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +21° 40' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 115°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на Црно Око е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44182. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1455. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1581.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]