Прејди на содржината

NGC 4582

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4582
Поглед кон NGC 4582
Поглед кон NGC 4582
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 38 м 10,1 с
Деклинација +0° 11' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Физички податоци
Историја
Откривач Филип Сидни Кулиџ
Откриена 3 мај 1859

NGC 4582ѕвезда во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 мај 1859 година од страна на Филип Сидни Кулиџ, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4582 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 13,4 m.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 38 м 10,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 11' 0".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4582 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 289. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1405.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]