NGC 4667

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4667


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 42 m 47,3 s
Деклинација +11° 26' 33""
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 23 март 1830
Други ознаки NGC 4638, UGC 7880, MCG 2-32-187, CGCG 70-229, CGCG 71-6, VCC 1938

NGC 4667 е елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4667 се споменува и како NGC 4638, UGC 7880, MCG 2-32-187, CGCG 70-229, CGCG 71-6, VCC 1938.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4667 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 mag/arcmin2.[2] NGC 4667 има привидни димензии од 2,2' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 42 m 47,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 26' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4667 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42728. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 878. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]