Прејди на содржината

NGC 4982

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4982

{{{опис}}}

Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 8 м 46,1 с
Деклинација -10° 35' 17"
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1878

NGC 4982систем од четири ѕвезди во соѕвездието Девица, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1878 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4982 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 8 м 46,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -10° 35' 17".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4982 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 285; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5540. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1061.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]