NGC 4750

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4750


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 6,5 с
Деклинација +72° 52' 28""
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa/P
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 ноември 1798
Други ознаки UGC 7994, MCG 12-12-19, CGCG 335-25, IRAS 12483+7308

NGC 4750спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4750 се споменува и како UGC 7994, MCG 12-12-19, CGCG 335-25, IRAS 12483+7308.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 ноември 1798 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4750 е од видот Sa/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4750 има привидни димензии од 2,1' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 6,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +72° 52' 28"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4750 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43426. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 9; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4407. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1341.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]