NGC 4852

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4852


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 0 м 9 с
Деклинација -59° 36' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
8,9
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 30 април 1826
Други ознаки OCL 894, ESO 131-SC17

NGC 4852отворено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4852 се споменува и како OCL 894, ESO 131-SC17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 април 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4852 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 m.[2] NGC 4852 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 0 м 9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 36' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4852 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 429; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8660. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]