Прејди на содржината

NGC 4729

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4729
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 51 м 46,2 с
Деклинација -41° 7' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јуни 1834
Други ознаки ESO 323-16, MCG -7-27-2, DCL 314, A 1248-40, DRCG 56-55

NGC 4729елиптична галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4729 се споменува и како ESO 323-16, MCG -7-27-2, DCL 314, A 1248-40, DRCG 56-55.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4729 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4729 има привидни димензии од 1,6' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 51 м 46,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 7' 56"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4729 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43591. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 402; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7776. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]