Чиривел (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чиривел
Координати: 37°35′ СГШ 2°16′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Цристобал АранегаCuevas
Површина
 • Вкупна 197 км2
Надм. вис. 1.034 м
Население (2005)
 • Вкупно 1.849
 • Густина 9,4/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Черкос е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]