Черкос (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Черкос
Координати: 37°15′ СГШ 2°16′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Антонио Торес Саез
Површина
 • Вкупна 14 км2
Надм. вис. 805 м
Население (2005)
 • Вкупно 295
 • Густина 21,1/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Черкос е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Черкос (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

252

227 297 222 233 286 295

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Chercos - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Chercos - Diputación Provincial de Almería