Хуеција (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуеција
Huécija Casco Urbano.JPG
Знаме на Хуеција
Знаме
Грб на Хуеција
Грб
Location
Location
Координати: 36°58′ СГШ 2°36′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 19 км2
Надм. вис. 410 м
Население (2005)
 • Вкупно 539
 • Густина 28,4/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code 04409
Повик. бр. 34 (Spain) + 950 (Almería)
Мреж. место http://www.huecija.com/ (шпански)

Хуеција е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Хуеција (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

531

558 551 560 551 551 539

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Huécija - Ayuntamiento de Huécija
  • (шпански) Huécija - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Huécija - Diputación Provincial de Almería