Уеркал де Алмерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хуерцал де Алмерија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уеркал де Алмерија
Знаме на Уеркал де Алмерија
Знаме
Координати: 36°53′ СГШ 2°26′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник María Isabel Rodríguez Vizcaíno (IU)
Површина
 • Вкупна 21 km2 (8,1 sq mi)
Надм. вис. 94 m (310 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 11.128
 • Густина 529,9/km2 (1.372,5/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Уеркал де Алмерија е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Уеркал де Алмерија помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,395

6,766 7,568 8,283 9,298 10,242 11,128

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]