Финес (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финес
Координати: 37°21′ СГШ 2°15′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 23 км2
Надм. вис. 456 м
Население (2005)
 • Вкупно 2.032
 • Густина 88,3/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Финес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Финес (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,594

2,537 1,783 1,818 1,903 1,930 2,032

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Fines - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) [ Fines] - Diputación Provincial de Almería