Техал (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Техал
Координати: 37°13′ СГШ 2°17′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 95 км2
Надм. вис. 1.010 м
Население (2005)
 • Вкупно 383
 • Густина 4,0/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Техал е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Техал (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

392

407 395 378 373 385 383

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Tahal - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Tahal - Diputación Provincial de Almería