Сенес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сенес (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Senés, Spain
Координати: 37°12′N 2°20′W / 37.200°СГШ 2.333°ЗГД / 37.200; -2.333
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна50 km2 (19,3 sq mi)
Надм. вис.995 m (3.284 ft)
Население (2005)
 • Вкупно319
 • Густина6,4/km2 (16,5/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Сенес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сенес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

335

325 323 314 309 314 319

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Senés - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Senés - Diputación Provincial de Almería