Санта Фе де Мондухар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Санта Фе де Мондујар)
Прејди на: содржини, барај
Санта Фе де Мондухар
Знаме на Санта Фе де Мондухар
Знаме
Санта Фе де Мондухар се наоѓа во Шпанија
Санта Фе де Мондухар
Координати: 36°58′ СГШ 2°31′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 35 км2
Надм. вис. 233 м
Население (2005)
 • Вкупно 437
 • Густина 12,5/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Санта Фе де Мондухар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Санта Фе де Мондухар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

414

473 458 456 437 433 437

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]