Пурчена (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пурчена
Координати: 37°21′ СГШ 2°21′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 57 км2
Надм. вис. 555 м
Население (2005)
 • Вкупно 1.645
 • Густина 28,9/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Лубрин е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

[1]

Демографски развој на Пурчена (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,623

1,600 1,602 1,650 1,676 1,629 1,645

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „INE (Spain)“. http://www.ine.es. посет. 9 август 2006 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Purchena - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía (шпански)
  • Purchena - Diputación Provincial de Almería (шпански)
  • Juegos Moriscos - Moorish Games official page (шпански)
  • Purchena - City Council official page (шпански)