Парталоа (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Partaloa, Spain
Координати: 37°24′ СГШ 2°13′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 53 км2
Надм. вис. 544 м
Население (2005)
 • Вкупно 611
 • Густина 11,5/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Парталоа е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Парталоа (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

377

384 377 391 469 529 611

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Partaloa - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Partaloa - Diputación Provincial de Almería