Макаел (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Макаел
Знаме на Макаел
Знаме
Координати: 37°20′ СГШ 2°18′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 44 км2
Надм. вис. 554 м
Население (2005)
 • Вкупно 6.212
 • Густина 138,4/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Лубрин е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Макаел (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

5,861

5,767 5,786 5,857 5,893 6,002 6,091

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Macael - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Macael - Diputación Provincial de Almería