Лукајнена де лас Торес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лукаинена де лас Торес)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукајнена де лас Торес
Лукајнена де лас Торес is located in Шпанија
Лукајнена де лас Торес
Лукајнена де лас Торес
Координати: 37°02′N 2°12′W / 37.033°СГШ 2.200°ЗГД / 37.033; -2.200
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна123 км2
Надм. вис.542 м
Население (2005)
 • Вкупно664
 • Густина5,4/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Лукајнена де лас Торес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лукајнена де лас Торес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

595

656 670 668 621 610 664

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]