Лубрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лубрин (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лубрин
Координати: 37°13′N 2°04′W / 37.217°СГШ 2.067°ЗГД / 37.217; -2.067
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна138 км2
Надм. вис.510 м
Население (2005)
 • Вкупно1.670
 • Густина12,1/км2 (310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Лубрин е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лубрин помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,771

1,707 1,673 1,635 1,636 1,667 1,670

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Lubrín - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Lubrín - Diputación Provincial de Almería
  • (англиски) Lubrin Information - Tourist information for the town of Lubrin