Лаухар де Андаракс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лајуар де Андаракс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаухар де Андаракс
Координати: 36°59′ СГШ 2°53′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 92 km2 (35,5 sq mi)
Надм. вис. 918 m (3.029 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 1.836
 • Густина 20,0/km2 (51,7/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Лаухар де Андаракс е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лаухар де Андаракс помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,855

1,833 1,808 1,842 1,827 1,819 1,836

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]