Лас Трес Вилас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лас Трес Вилас
Координати: 37°08′ СГШ 2°42′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 85 км2
Надм. вис. 688 м
Население (2005)
 • Вкупно 587
 • Густина 6,9/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Лас Трес Вилас е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лас Трес Вилас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

605

607 601 588 663 632 587

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Las Tres Villas - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Las Tres Villas - Diputación Provincial de Almería