Лароја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лароја (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Laroya, Spain
Координати: 37°18′ СГШ 2°20′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 21 km2 (8,1 sq mi)
Надм. вис. 860 m (2.838 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 127
 • Густина 6,0/km2 (15,7/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Лароја е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лароја помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

105

107 98 100 102 123 127

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Laroya - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Laroya - Diputación Provincial de Almería