Кршлански Гумења - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кршлански Гумења
археолошко наоѓалиште
Кршлански Гумења is located in Македонија
Кршлански Гумења
Местоположба на Кршлански Гумења во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Кршлански Гумењанекропола од железното време. На 2,5 км југозападно од селото, помеѓу реките Осојница и Драгобрашка Река се наоѓа терен со зарамнето плато на кое, со работите за правење гумно, биле откриени гробови со конструкција од камени плочи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки наоѓалишта)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]