Кевас дел Алмазора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кевас дел Алмазора
Cuevas Almanzora.jpg
Координати: 37°18′ СГШ 1°52′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Исус Каикедо Бернабе (PP)
Површина
 • Вкупна 263 км2
Надм. вис. 88 м
Население (2005)
 • Вкупно 11.484
 • Густина 43,7/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место www.cuevasdelalmanzora.es

Кевас дел Алмазора е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Кевас дел Алмазора помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,824

1,792 10,155 1,782 1,776 11,001 11,484

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]