Карбонерас (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карбонерас
Координати: 37°00′ СГШ 1°53′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Кристобал Фернандез Фернандез
Површина
 • Вкупна 95 км2
Надм. вис. 10 м
Население (2005)
 • Вкупно 7.267
 • Густина 76,5/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Карбонерас е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Карбонерас (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,360

6,530 6,660 6,777 6,996 7,100 7,267

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Carboneras - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Carboneras - Diputación Provincial de Almería
  • Maps of Carboneras - Satellite relief maps and aerial photography