Канјахар (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Канјахар
Знаме на Канјахар
Знаме
Координати: 37°00′ СГШ 2°44′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Франсиско Гузман Санчез
Површина
 • Вкупна 67 км2
Надм. вис. 618 м
Население (2005)
 • Вкупно 1.573
 • Густина 23,5/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Канјахар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Канјахар (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,694

1,667 1,656 1,618 1,582 1,575 1,573

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Canjáyar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Canjáyar - Diputación Provincial de Almería