Далијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Далиас (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Далијас
Координати: 36°49′ СГШ 2°52′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Јеронимо Роблес Агвадо
Површина
 • Вкупна 140 km2 (54,1 sq mi)
Надм. вис. 411 m (1.356 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 3.773
 • Густина 27,0/km2 (69,8/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Далијас е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Далијас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,663

3,634 3,679 3,680 3,660 3,675 3,773

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Dalías - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Dalías - Diputación Provincial de Almería