Гергал (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гергал
Координати: 37°07′ СГШ 2°32′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 228 км2
Надм. вис. 758 м
Население (2005)
 • Вкупно 1.057
 • Густина 4,6/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Гергал е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Гергал (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,067

1,059 1,050 1,029 1,062 1,068 1,057

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Gérgal - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Gérgal - Diputación Provincial de Almería