Велес Рубио (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Велес Рубио
Знаме на Велес Рубио
Знаме
Координати: 37°39′ СГШ 2°04′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 282 км2
Надм. вис. 847 м
Население (2005)
 • Вкупно 7.037
 • Густина 25,0/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Велес Рубио е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Велес Рубио (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,502

6,519 6,472 6,592 6,736 6,905 7,037

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]