Бентарик (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бентарик
Знаме на Бентарик
Знаме
Координати: 36°59′ СГШ 2°37′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Енрике Кантон Амате
Површина
 • Вкупна 11 км2
Надм. вис. 324 м
Население (2005)
 • Вкупно 275
 • Густина 25,0/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бентарик е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бентарик (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

321

317 308 298 281 278 275

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bentarique - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bentarique - Diputación Provincial de Almería