Бедар (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бедар
Координати: 37°11′ СГШ 1°58′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Абгел Коладо Фернандез
Површина
 • Вкупна 46 км2
Надм. вис. 404 м
Население (2005)
 • Вкупно 777
 • Густина 16,9/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бедар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Шаблон:Demography 8col Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bédar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bédar - Diputación Provincial de Almería