Бајарке (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бајарке
Координати: 37°20′ СГШ 2°26′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Антонио Пордој Муњоз
Површина
 • Вкупна 27 км2
Надм. вис. 817 м
Население (2005)
 • Вкупно 250
 • Густина 9,3/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бајарке е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бајарке (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

234

238 241 235 233 246 250

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bayarque - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bayarque - Diputación Provincial de Almería