Бакарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бакарис (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бакарес
Координати: 37°15′ СГШ 2°27′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Сегура Јименез
Површина
 • Вкупна 95 km2 (36,7 sq mi)
Надм. вис. 1.206 m (3.980 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 291
 • Густина 3,1/km2 (7,9/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бакарес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бакарес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

284

291 295 295 287 296 291

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bacares - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bacares - Diputación Provincial de Almería