Алама де Алмерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алхама де Алмерија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алама де Алмерија
Знаме на Алама де Алмерија
Знаме
Амблем на Алама де Алмерија
Амблем
Координати: 36°57′ СГШ 2°34′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хуан Мартинез Родригез
Површина
 • Вкупна 26 km2 (10,0 sq mi)
Надм. вис. 520 m (1.716 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 3.438
 • Густина 132,2/km2 (342,5/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Алама де Алмерија е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алама де Алмерија помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,124

3,165 3,201 3,241 3,253 3,319 3,438

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]